HAKKINDA

HAKKINDA

ULUSLARARASI YED’İ VELAYET 7 VİLAYET KISA FİLM FESTİVALİ;

Yed’i Velayet 7 Vilayet 7. Sanatta Buluşuyor


T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Katkılarıyla

ULUSLARARASI  YED-İ VELAYET 7 VİLAYET KISA FİLM FESTİVALİ;

Yed-i Velayet 7 Vilayet 7. Sanatta Buluşuyor
Uygulayıcı : Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği

Festival, iki kategorideki yarışmalarla başlamaktadır. Kısa film senaryo ve kısa film yarışmalarında, amaç etik estetik değerlere ait filmler üretmek ve üretilmesine sevk etmektir. Festivalin senaryo yarışması tematiktir. Senaryo yarışmasında; 7 şehirde yaşamış, 7 Türk büyüğü tema edinilmektedir. Festival temaları her yıl değişmektedir. Dünyaya mal olmuş değerleri sinema konusu haline getiren festivalde, tema edilen kişilerin, hayatlarından, düşüncelerinden, felsefelerinden, öğütlerinden esinlenerek uyarlanmış, günümüz ve /veya döneminde geçen kısa film senaryoları yarışmaktadır.     Her yıl verilen  temalar hakkında yazılan senaryolardan, her tema için bir birinci seçilerek, seçilen en iyi 7 senaryo, profesyonel bir ekip ile film haline getirilmektedir. Dünyanın ilk tasavvuf filmleri festivali olan Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivalinde; Genç ve profesyonel senaristlerin eserleri beyaz perdeye taşınmaktadır.

Kısa film kategorisinde ise, tema zorunluluğu yoktur. İnsan ve İnsani değerleri yücelten, tasavvufi, ahlaki tüm kısa filmler yarışmaya katılım sağlayabilir. Kısa film kategorisinde yarışmaya giren kısa filmlerden, en iyi 7 film, 7. Sanat yazlık sinemasında gösterime alınacak, en iyi 4 kısa film ödüllendirilecektir.
Festival yarışmalarında senaryo kategorisinde yedi(7), kısa film kategorisinde dört (4) olmak üzere toplam, on bir(11) ödül verilmektedir.

YARIŞMA FORMATI
Festival yarışmaları, iki kategoriden oluşmaktadır.
Kısa Film Senaryo Yarışması: Konu olarak verilen, 7 İslam büyüğünün herhangi birisinin hayatından, fikirlerinden, öğütlerinden, günümüz karşılığını ya da dönemini yansıtılarak, kurgulanmış senaryoların yarıştığı kategoridir. Bu kategoride her bir tema için bir birinci seçilecektir. Türkiye’de bir ilk olan uygulama ile seçilen senaryolar film haline getirilmektedir. 7 en iyi senaryonun filmleri, festival kapsamında kurulan 7. Sanat yazlık sinemasında gösterime alınmaktadır.

Kısa Film Yarışması: Etik, estetik, Ahlaki, Tasavvufi İnsan ve İnsani değerleri yücelten tüm kısa filmlerin katılım sağladığı kategoridir. Bu kategoride jüri değerlendirmesi ile finale kalan 7 film belirlenecektir. Seçilen filimler 7. Sanat yazlık sinemasında gösterime alınacak ve Final gecesinde En iyi film, En iyi 2. (İkinci)film, En iyi 3. (Üçüncü)film, En iyi 4. (Dördüncü) film ödüllendirilecektir.

 

FESTİVAL İÇERİĞİ

Festival 4 aşamadan oluşmaktadır.

Yarışmalar:
Kısa Film Senaryo yarışması
Kısa Film Yarışması

Doğal Plato 7 Kısa Film Çekim Günleri
Seçilen en iyi 7 senaryo, Doğal Plato 7 Kısa Film Çekim Günleri etkinliği ile bir şehrin doğal dokusunda ve tarihi mekanlarında film haline getirilmektedir.

7. Sanat Yazlık Sineması
Festival kapsamında her yıl, 1 hafta süre ile 2 şehirde yazlık sinema kurulmaktadır. 7. Sanat yazlık sinemasında, 2 kategorideki yarışmalar sonucunda, 14 kısa filmin halka açık ücretsiz gösterimleri yapılmaktadır.

Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali Ödül &Final Gecesi
Final gecesinde sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla, ödül töreni gerçekleştirilmektedir. Festival kapsamında, senaryo kategorisinde 7 en iyi senaryoya 3.000 TL toplamda 21.000 TL, kısa film kategorisinde en iyi Film 10.000 TL ikincilik 7.500 TL üçüncülük 5.000 TL verilmektedir.

Festivalin etkinlik tarihleri web sitesinin duyurular bölümünde ve sosyal medya üzerinden duyurulmaktadır. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali, Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği Tarafından gerçekleştirilmektedir.