KATILIM KOŞULLARI

KISA FİLM YARIŞMASI KATILIM KOŞULLARI

Kısa Film Yarışması Katılım Koşulları

İnsan ve İnsani değerleri yücelten etik,estetik,ahlaki,tasavvufi tüm kısa filmlerin katılımı sağlanan kategoridir.

-Kısa Film Yarışmasına Kurmaca, Animasyon, Deneysel ve Belgesel dalındaki  filmler katılabilir.
-Yarışmaya jenerik dahil süresi 15 dakikayı aşmayan kurmaca, animasyon, deneysel filmler ve 20 dakikayı aşmayan belgesel filmler başvurabilir. Ön jüri gerekli gördüğü takdirde süre kısıtlamasında esnek davranabilir.
-Yarışmacılar birden fazla eserle başvuru yapabilir.
-Daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak, yarışmaya katılmaya engel değildir.
-Eser sahiplerinin festivalin internet sitesindeki (www.7kisafilm.com )online başvuru formunu eksiksiz olarak doldurması gerekmektedir. Ayrıca ilk 7 finalist arasına giren katılımcılar, (bilgilendirildikten sonra)kısa film muvafakatnamesiyle ile birlikte filmin 2 adet kopyası ve filmin fragmanını DVD veya  flash bellek içerisinde  festival merkezine ulaştırılmaları gerekmektedir.
-Festival yönetimi, filmden 30 saniyelik bir bölümü, tanıtım amaçlı olmak koşuluyla kullanım hakkına sahiptir.
-Yarışmaya seçilen filmlerin ilanından sonra eser sahipleri, eserlerini festivalden çekemezler. Başvuru yapan her eser sahibi bu maddeyi kabul etmiş sayılır.
-Seçici kurul tarafından değerlendirilerek yarışmaya hak kazanan filmler festivalin resmi İnternet sitesinden ve sosyal medya aracılığıyla duyurulur. Yarışmaya seçilemeyen eserlerin sahiplerine herhangi bir iletişim yoluyla bilgi verilmeyecektir.
-Filmler ana jüriye ve izleyicilere festival yönetiminin uygun göreceği salonlarda ve programa göre sunulur. Gösterimler sırasında festival yönetimine ya da salon görevlisine, salon, seans ya da program değişikliği talebinde bulunulamaz.
-Finale kalan filmlerde müzik ve senaryonun uyarlandığı bir eser varsa bunlara dair hak devir belgesi (telif belgesi) istenecektir. Eser işletme belgesi olanların bu belgeleri  festival komitesine iletmesi gerekmemektedir.
-Ön elemeyi geçerek yarışmaya katılmaya hak kazanan film sahipleri, isimlerinin açıklanmasından sonra 7 gün içerisinde;
-Filmin İngilizce altyazılı Apple ProRes 422(mov) ve mp4 kopyasını ( minimum 90 bitrate, yüksek çözünürlükte)  formatın da kopyasını
-Film Türkçe dışında bir dilde çekilmiş ise Türkçe ve İngilizce altyazılı kopyasını
-Filmden 5 adet yüksek çözünürlükteki JPG formatında fotoğrafı
-Yönetmenin yüksek çözünürlükteki bir adet fotoğrafını
-Filmin Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki ayrı özetini (max. 80 kelime) ve filmin künyesini
-Yönetmenin Türkçe ve İngilizce kısa biyografisini (max. 80 kelime) festival yönetimine bir adet flash veya cd içerisinde ulaştırması gerekmektedir.
-Festivale başvuran filmler, Uluslararası Yed’i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivalinin arşivinde saklanacak ve gerektiğinde akademik düzeyde araştırma yapanların hizmetine sunulacaktır.
-Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği gerekli gördüğü takdirde filmleri kısa filmin tanıtımına ve gelişimine katkı sunmak amacıyla bir DVD’de toplayabilir, dağıtabilir ve çeşitli organizasyonlarda tanıtabilir, bunun için filmlerin yönetmenlerine bilgi verir.
-Yarışmada ödül alan eserlerin yaratıcı ekibinden sadece 1 (bir) temsilci festivalin final & ödül gecesine davet edilecektir. Festivale katılım tarihleri festival yönetimi tarafından bildirilecektir.
-Festival yönetimi yönetmelik konusunda her türlü değişikliği önceden haber vermeksizin yapma hakkını saklı tutar.

Bu kategoride son başvurular 1 MAYIS 2024 Tarihinde sona erecektir. 

not: Pandemi süreci itibariyle Filmlerin kopyaları kargo yapılmamaktadır. İşlemler online yürütülmektedir.